به نام تور کاشان به کام کلاهبرداران

– گردشگری - مسئولان گردشگری همواره بر سفرهای گروهی تاکید دارند و می گویند این نوع سفر کردن بهتر است. در اخبار می خوانیم که مسئولان ما را به سفرهای گروهی ترغیب می کنند و خواستار آن هستند تا به جای آنکه با ماشین های شخصی در جاده ها حرکت کنیم با تورهای گردشگری به مناطق دیدنی برویم. اما هنگامی که نظارتی وجود ندارد و تجربیات ناخوش آیند را در طول سفرهای گروهی شاهد هستیم چگونه به گفته های مسئولان اعتماد کنیم؟

خانم مرندیان با بیان این صحبتها به خبرنگار CHN گفت: «جمعه ای که گذشت با بیش از 20 نفر از اعضای فامیل بر آن شدیم تا به کاشان و دیدن مراسم گلابگیری برویم. با وجود آنکه همه افراد این گروه امکان سفر با وسیله شخصی را داشتند اما تصمیم گرفتیم تجربه سفر گروهی و همراهی با یک تور گردشگری را داشته باشیم. »

او ادامه داد: «با توجه به علایق گروه، به یکی از دفاتر خدمات مسافرتی واقع در خیابان سهروردی مراجعه کردیم و قرارداد سفر با این دفتر گردشگری امضا کردیم که شامل صبحانه، ناهار، عصرانه، وسیله نقلیه (اتوبوس اسکانیا) ، گشت شامل کاشان(خانه طباطبایی ها، بروجردی ها ، عباسی ها، باغ فین، نیاسر(آبشار ، غار و آتشکده) می شد. در نهایت امر قرارداد امضا و مبلغ 60 هزار تومان در ازای هر نفر برای دریافت خدمات ذکر شده پرداخت شد.»

این گروه که شامل 26 نفر از اعضای یک خانواده می شد طبق ساعت ذکر شده در قرارداد در محل حاضر شدند و سفر یک روزه خود به کاشان را آغاز کردند. صرف صبحانه و رسیدن به نیاسر نسبتا خوب پیش رفت و تنها با خرابی چند دقیقه ای اتوبوس همراه بود. پس از رسیدن به نیاسر راهنمای تور ، گروه را برای دیدن آبشار به حال خود رها کرد و گروه پس از سه ساعت گشت به سمت اتوبوس بازگشتند. این درحالی است که آتشکده و غار را ندیدند چراکه راهنمایی با آنها نبود تا این بخش ها را نشان دهد.

این گردشگر در ادامه با اشاره به آنکه راهنمایی که همراه گروه بود هیچ کارتی که نشان از رسمی بودن شغلش در سازمان میراث فرهنگی داشته باشد به همراه نداشت گفت: «در ابتدای امر تصورمان این بود که یک اتوبوس مسافر هستیم اما بعد متوجه شدیم از این آژانس دو اتوبوس به کاشان اعزام شده است. راهنمایی که در اتوبوس ما بود اعلام کرد راهنمایی که در اتوبوس دیگر است، دارای کارت از سازمان میراث فرهنگی است اما او چنین کارتی ندارد.»

به گزارش CHN، لازم به ذکر است که نام فامیل راهنمای تور، فروشنده تور و مسئول فروش تور یکی است.

مرندیان افزود: «پس از آنکه از نیاسر به سوی کاشان حرکت کردیم ساعت حدود یک و نیم ظهر بود. اما پس از رسیدن به میدان امام حسین کاشان، اتوبوس به طور کامل خاموش شد و دیگر روشن نشد. وضعیت به نوعی بود که ترافیک شدیدی در میدان بوجود آمد و منجر به حضور پلیس شد. اما اتوبوس درست نشد.«

به گفته او، این تور شامل افراد مسن، کودکان و افراد زیادی می شد که در آن ساعت از روز که زمان ناهار بود گشنه و تشنه بودند اما راهنمای گروه بدون آنکه به این نکات توجه کند گروه را به بهانه تهیه غذا ترک کرد و تا ساعت 18 بازنگشت.

مرندیان ادامه داد: «نه تنها راهنمای گروه تلفن خود را پاسخ نمی داد بلکه هیچ شخص پاسخگوی دیگری در دفتر خدم��ت مسافرتی نیز نبود. بیش از 40 نفر در میدان رها شده بودند. بدون غذا و ماشین. بی آنکه کسی بگوید در چنین شرایطی چه باید کرد. سفری که قرار بود تبدیل به یکی از خاطرات خوش برای کودکان و اعضای فامیل شود با ماندن بیش از 5 ساعته مان در زیر آفتاب در میدان کاشان سپری شد و این سفر را به یکی از بدترین خاطرات گردشگری ما تبدیل کرد.«

این گروه با وجود آنکه با تور سفر کرده بودند و قرار بود تجربه ای خوب از یک سفر گروهی را باخود همراه کنند اما به دلیل سواستفاده از اعتمادشان، ناچار شدند خود به دنبال تهیه غذا و سپس اتوبوس اقدام کنند و از هیچیک از بخش های دیدنی کاشان دیدن نکردند. آنها به ناچار برای بازگشت به تهران اتوبوس دیگری کرایه کردند که برای آمدن آن تا پاسی از شب در میدان کاشان ماندند. کودکان خاطره ای بد از سفر در ذهن خود ثبت کردند و با احتساب هزینه ای که برای آن پرداخت کردند سفر یک روزه آنها بیش از صد هزار تومان برای هر نفر آب خورد.

اگر از هزینه ریالی که برای این تور پرداخت شده بگذریم قطعا افرادی که با این تور همراه بودند دیگر سفر با یک تور را به سفر با اتومبیل های شخصی خود ترجیح نمی دهند. در واقع می گویند: «مشت نشانه خروار است. هنگامی که نظارت بر دفاتر خدمات مسافرتی و فعالیتی که انجام می دهند و بلاهایی که بر سر مسافران می آورند وجود ندارد دیگر سفر گروهی معنا ندارد. چرا مسئولان بر مواردی تاکید دارند که نمی توانند نظارت درستی روی آن داشته باشند؟ چرا اجازه می دهند کلاهبرداران به نام تورهای گروهی از مسافران سو استفاده کنند؟»

گزارش: معصومه دیودار

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه