تغییر نام یک خیابان، شورای شهر یزد را به تشنج کشید!


تغییر نام یک خیابان، شورای شهر یزد را به تشنج کشید!

باز هم ماجرای تغییر نام یک خیابان جنجال آفرین شد؛ این بار در یزد و در ماجرای تغییر نام یک خیابان به «شهدای زرتشتی». جنجالی که با بیان کلمات عجیب و به دور از قاعده همراه بود!

جلسه شورای یزد برای نامگذاری یک خیابان به نام شهدای زرتشتی در شهر یزد به درگیری لفظی و بیان کلمات خارج از عرف توسط برخی از اعضا کشیده شد.

 

در جلسه صبح امروز شورای شهر یزد مصوبه تغییر نام هفت خیابان در صحن علنی مطرح شد. اولین مورد بررسی تغییر نام خیابان مهر به شهدای زرتشت بود، که در کمیسیون مربوطه با ریاست حجت الاسلام و المسلمین مطهریان با دو رای مثبت و دو رای منفی به صحن کشیده شده بود.

 

حجت الاسلام والمسلمین مطهریان به عنوان اولین مخالف در سخنانی با اعلام اینکه نام مهر برای این خیابان برای مردم جا افتاده است و ضرورتی بر تغییر آن ندارد بنابران با تغییر نام آن مخالف هستم.

مرتضی شایق دیگر عضو شورا نیز  هم به عنوان مخالف در سخنانی گفت: سری را که درد نمی‌کند چرا دستمال ببندیم؛ در ماجرای کمک شورای شهر به همایش صلح، فلانی دست ما را گرفته است که این چه کاری است و ضرورتی ندارد خیابانی به نام شهدای زرتشت در یزد داشته باشیم.

 

پاکنژاد دیگر عضو شورا و فرزند شهید پاکنژاد از شهدای هفت تیر به عنوان موافق تغییر نام خیابان مهر به شهدای زرتشت با اشاره جایگاه شهدا افزود: درست است که شهدای زرتشتی جایگاه شهدای اسلام را ندارند، اما جز این است که اینها هم برای دفاع از این کشور و نظام جمهوری اسلامی شهید شده اند و انها هم فداکاری کرده اند. آیا اینها نمی‌توانستند بگویند این نظام اسلامی است  و به ما ربط ندارد؟ این بحث ارزشمندی است و وقتی جانشان را برای کشور و نظام داده اند، ارزش این را دارد که نام یک خیابان به اسم آنها گذاشته شود.

بعد از این سخنان رئیس شورا تغییر نام خیابان مهر به شهدای زرتشت را به رای گذاشت که تغییر نام  با 7 رای موافق در مقابل 5 رای مخالف به تصویب رسید.

 

بلافاصله بعد از اعلام نتیجه رای گیری، حجت الاسلام و المسلمین مطهریان عضو شورا با بی احترامی به رای اعضای شورا اعلام کرد: من دیگر هیچ صحبتی در این شورا نمی کنم!

 

شایق عضو مخالف این تغییر نام نیز با تندی گفت: اینها تبلیغات ضد اسل��می است؛ این بحث را ول کنید دیگر، این حربه دشمن است. این چه کاری است می‌کنید؟ بروید به حال خود گریه کنید! هرچی من هیچی نمی‌گویم دارید بروز می‌دهید همه چیز را. از امام زمان (ع) بترسید، از امام زمان(ع) خجالت بکشید؛ آیا امام زمان(ع)  راضی است از این کار؟

 

پاک نژاد عضو موافق تغییر نام صرفا به این جمله که من خجالت می‌کشم اینقدر راحت اسم امام زمان(ع) را بر زبان بیاورم؛ از امام زمان(ع) به خاطر گناهانم خجالت می‌ کشم نه این بحث قناعت کرد.

 

در این هنگام حجت الاسلام و السملمین شیخ عباس زارع زاده، رئیس شورا با اشاره به شخصیت پاک نژاد، وی را چشم و چراغ شورای شهر خواند و تنش ایجاد شده با مدیریت وی تمام شد و بحث تغییر نام به رغم اکثریت آرا به زمان دیگری موکول کرد.

 

بنابر این گزارش زمانی که رئیس شورا سعی داشت اعضای جلسه را آرام کند تا تشنج ایجاد شده منجر به درگیری نشود، یکی از اعضای شورا در واکنش به سخن رئیس شورا خطاب به مطهریان با کف زدن وی را تشویق کرد که با همراهی مردم و خبرنگاران حاضر در صحن علنی مواجه شد که با واکنش تند مطهریان و بیان یک جمله خارج از عرف خطاب به عضو شورا و مردم حاضر در صحن مواجه شد که بلافاصله با دخالت سایر اعضای جلسه ماجرا اتمام یافت.

 

در ادامه مباحث شورا زمانی که دو عضو شورا به رانت های ایجاد شده در ساخت و سازها در شهر خصوصا در مناطق گران قیمت اشاره کرده و خواستار بررسی پرونده های مشکوک به رانت خواری در صحن علنی شورا شدند، شایق و خانم یادگار دو عضو شورا به شدت با بررسی این مسئله مخالفت کردند و شایق عضو شورا با بیان مخالفت قاطع گفت: موضوع  رانت خواری به ما و شورا ربطی ندارد!

 

البته این نه نخستین بار است که موضوع تغییر نام یک خیابان یا پل یا میدان جنجال آفرین می‌شود و حاشیه های بسیاری پدید می‌اورد بلکه به کرات چنین اتفاقاتی در حافظه شوراهای شهرهای مختلف به ثبت رسیده است؛ موضوعی که به نظر می‌رسد می‌بایست در سطح ملی مورد بحث قرار گرفته و با تدارک آیین نامه ای ویژه برای نامگذاری و تغییر نام معابر و میادین یکبار برای همیشه حل و فصل شود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه