درگیری لفظی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان شورا

– گروه شهری – ماجرا از آنجا شروع شد که محمد سالاری، رئیس هیئت اجرایی انتخابات شورایاری‌های شهر تهران در نطق خارج از دستوری از تغییرات در نحوه فعالیت و اختیارات شورایاری‌ها بدون در نظرگرفتن نظر شورای شهر تهران انتقاد کرد. به گفته این عضو شورای شهر تهران طبق قانون باید تمام موارد مربوط به آیین‌نامه شورایاری‌ها در صحن شورای شهر مطرح شود.

بر اساس این تغییرات قرار است 6 نفر از طرف شهرداری به 7 نفر اعضای شورایاری به عنوان هیات امنا اضافه شوند. به اعتقاد سالاری هیات رئیسه مناطق شورایاری‌ها حلقه انتقال نظرات به شورای شهر تهران‌اند و اگر آن‌ها حذف شوند، شورایاری‌ها به هیچ جا نمی‌رسند. سالاری به ستاد هماهنگی شورایاری‌ها یادآوری کرد که اختیار انجام چنین تغییراتی ندارد و باید تمامی آیین‌نامه‌ها به تصویب شورای شهر برسد.

در اینجا مرتضی طلایی، رئیس ستاد هماهنگی شورایاری‌ها به صحبت‌های سالاری واکنش نشان داد و این تذکر را «قابل درک» ندانست. او درباره شرط داشتن مدرک کارشناسی برای دبیر شورایاری محله گفت که این موضوع بر اساس نظرسنجی در چند منطقه ملاک قرار گرفته است. طلایی از رئیس شورا خواست تا وقت یک ساعته به او داده شود تا مشروح اقدامات در انتخابات شورایاری‌ها را به افکار عمومی توضیح دهد. طلایی همچنین از سالاری خواست اگر سندی برای اثبات گفته‌هایش دارد ارائه کند که سالاری پاسخ داد برای صحت ادعاهایش سند و مدرک دارد.

اما عصبانیت برخی اعضای اصولگرای شورای شهر درباره گفته‌های سالاری با واکنش اسماعیل دوستی، عضو فراکسیون اصلاح‌طلبان شورا قرار گرفت. دوستی به کنایه برخی همکاران‌اش را «عصبانی» دانست که علت آن روشن نیست. او در ادامه رو به اعضای اصولگرای شورا کرد و گفت: «ما در این‌باره صبوری می‌کنیم اما نمی‌دانم چرا دوستان در شهرداری و شورای شهر عصبانی‌اند، مگر چه اتفاقی افتاده؟ به ما می گویند توهم زده‌ایم، اما ما توهم نزدیم و حتی دلواپس هم نیستیم». دوستی طرح موضوع هیات امنای شورایاری‌ها را از نظر روانی و اجتماعی «خطرناک» دانست.

صحبت‌های دوستی، رضا تقی‌پور عضو فراکسیون اصولگرایان شورای شهر را به صورت واقعی عصبانی کرد. تقی‌پور که سخنگوی شورای شهر تهران هم هست صحبت‌های دوستی را «چرت و پرت» دانست که باعث عصبانیت می‌شود. سخنگوی شورای شهر تهران رو همکاران‌ اصلاح‌طلب‌اش گفت: «اگر لات‌بازی در بیاورید 10 شما را حریف هستیم».

در همین احوال احمد حکیمی‌پور، رئیس فراکسیون اصلاح‌طلبان و محسن سرخو از دیگر اعضای همین فراکسیون درخواست تذکر آیین‌نامه‌ای کردند که مهدی چمران، رئیس شورای شهر به آنها اجازه صحبت‌کردن نداد. همین موضوع باعث ناراحتی سرخو و خروج او از صحن شورای شهر شد. این کشمکش بین دو فراکسیون شورای شهر تهران در نهایت با وساطت برخی اعضا به پایان رسید و آرامش به جو شورا بازگشت.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه