قانع‌نشدن شورا از پاسخ‌های قالیباف درباره اهدای زمین به عضو شورا

– گروه شهری - موضوع اصلی این جلسه سوال از شهردار تهران درباره شیوه واگذاری یک زمین 2 هزار 500 متری در خیابان پیروزی به یکی از اعضای شورا بود که در خبرهای رسمی سخنی از آن به میان نیامده است. هفته گذشته اعضای شورا نسبت به واگذاری «زمین خیابان پیروزی نبش خیابان طبرسی» به «اشخاص حقیقی» اعتراض کرده بودند و از شهردار تهران خواستند در این‌باره توضیح دهد.

محمدباقر قالیباف در جلسه یکشنبه واگذاری این زمین به یکی از اعضای شورای شهر موضوع چندان با اهمیتی ندانسته چراکه به گفته او زمین خیابان پیروزی «یک زمین بایر در کنار ایستگاه مترو است» که این عضو شورا می‌خواهد از آن برای فعالیت‌های خیرخواهانه استفاده کند.

این توضیح شهردار تهران به هیچ وجه اعضای سوال‌کننده را راضی نکرده است. اعضای سوال‌کننده مدارک محکمی دارند که این زمین فقط یک زمین بایر و بدون استفاده نبوده بلکه شرکت متروی تهران قصد داشته در این زمین مجتمع ایستگاهی بسازد و به همین دلیل با رای کمیسیون ماده 5 کاربری اداری و تجاری برای این زمین تعیین کرده است. بر اساس پروانه ساختی که برای این زمین صادر شده است شرکت مترو قصد داشته یک مجتمع ایستگاهی در 11 طبقه در این زمین بسازد که 3 هزار و 700 متر از آن کاربری اداری و تجاری دارد. زمین خیابان بر اساس قیمت‌گذاری کارشناسان بیش از 16 میلیارد تومان ارزش دارد در حالیکه این عضو شورای شهر تهران به نام فعالیت‌های خیرخواهانه از شهرداری خواسته این زمین را در اختیار او قرار دهد تا در این زمین دارالایتام و حسینه بسازد.

عضوی که این زمین را در اختیار گرفته برای فراکسیون اصولگرایان شورا جایگاه ویژه‌‌ای دارد. این عضو فراکسیون ورزشکاران شورای شهر در آخرین انتخابات هیات رئیسه شورا نقش چشمگیری داشت و توانست با رای خود ترکیب هیات رئیسه شورای شهر را به نفع اصولگرایان تغییر دهد. همین موضوع باعث شده اغلب اعضای اصولگرای شورا تا زمان پاسخگویی رسمی شهرداری در این‌باره سکوت کنند.

حالا این زمین نه تنها به صورت قطعی به این عضو شورای شهر تهران واگذار شده است بلکه به گفته برخی اعضای شورای شهر تهران، همکارشان از شهرداری برای ساخت حسینه و دارالایتام درخواست کمک هم کرده است که گویا این درخواست پذیرفته شده است.

زمین خیابان پیروزی قرار بود به مجتمع ایستگاهی تبدیل شود که میلیاردها تومان برای شرکت مترو و شهر تهران درآمدزایی داشت. اما عضو با نفوذ شورای شهر تهران قرار است در زمینی با وسعت 2 هزار و 500 که کاربری اداری و تجاری دارد فعالیت خیریه انجام دهد. بر همین اساس توضیح قالیباف برای برخی اعضای شورا قانع‌کننده نیست چنانچه یکی از اعضای شورا به شهردار تهران گفته مدارکی در دست دارد که نشان می‌دهد این زمین «یک زمین بایر» نبوده و حتی در صورت بایر بودن هم شهرداری «حق نداشته دارایی‌های عمومی شهر» را به صورت رایگان به افراد حقیقی و حقوقی واگذارد کند. با این شرایط به نظر می‌رسد اگر قالیباف مجبور شود بار دیگر برای توضیح شیوه واگذاری این زمین به شورای شهر برود باید جواب قانع‌کننده‌تری داشته باشد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه