نام موتور جست‌وجوی ایرانی: از یاحق تا گرگر

با ۱۷۰ میلیار تومان بودجه:

دلگرم- باید دید آیا این موتور‌های جست‌وجوی ایرانی می‌توانند جایگزینی برای نمونه‌های موفق خارجی باشند؟

طرح راه اندازی موتورجست‌وجوی بومی طی سال‌های گذشته بارها با بهره‌گیری از نام‌هایی مانند «فجر»، «یاحق»، «سلام» مورد پیگیری قرار گرفته اما اکنون جست‌وجوگرهای«پارسی‌جو» و «غر‌غر» همزمان با دهه فجر امسال به عنوان اولین موتور جست‌وجوهای ایرانی رونمایی خواهد شد.

به گزارش دلگرم به نقل از ایسنا، برات قنبری - معاون برنامه‌ریزی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در حال حاضر بیش از ۱۷۰ میلیارد تومان برای حمایت از موتورهای جست‌وجو بودجه پیش‌بینی شده که بخشی از این بودجه تاکنون اختصاص یافته و بخش دیگری از آن نیز به مرور زمان به این طرح‌ها تخصیص داده خواهد شد.

معاون برنامه ریزی وزارت ارتباطات دراین باره اظهار کرد: یکی از سیاست‌های وزارت ارتباطات در دولت فعلی حمایت از تولیدات ملی در زمینه‌های مختلف است که در این زمینه قرار بر آن است که دو موتور جست‌وجوی ملی همزمان با دهه فجر رونمایی شوند.

وی همچنین یادآور شد: با توجه به حمایت‌های دولت از ورود بخش خصوصی به این فضا اکنون چندین شرکت نیز برای راه‌اندازی موتورهای جست‌وجوی ایرانی اعلام آمادگی کرده‌اند که وزارت ارتباطات در حال تلاش است که فضا را برای فعالیت این شرکت‌ها نیز باز کند.

قنبری در پاسخ به این سؤال که با توجه به این که موتور جست‌وجویی مانند پارسی‌جو از مدت‌ها قبل فعالیت خود را شروع کرده اکنون وزارت ارتباطات چه تاثیری در سرنوشت آن داشته است، اظهار کرد: این موتور جست‌وجو از سوی دانشگاه یزد راه‌اندازی شد و اکنون نیز آخرین خبری که درباره آن می‌توان اشاره کرد آن است که متولیان این موتور جست‌وجو به ۱۵۰ سرور نیاز داشتند که اکنون این تجهیزات خریداری شده و علاوه بر آن در حوزه‌های دیگری مانند پهنای باند، هزینه‌های انتقال و سایر هزینه‌های موجود، وزارت ارتباطات به حمایت از این شرکت خواهد پرداخت.
---------------------------------------------
توضیح ایتنا:
در خبر منتشره خبرگزاری ایسنا در خصوص گفت‌وگو با برات قنبری معاون وزارت ICT از یکی از موتورهای جست‌وجو بعنوان «غرغر» نام برده شد، اما پیگیری‌های بعدی نشان داد که نام صحیح این جست‌وجوگر فارسی «گرگر» می‌باشد که هنوز هم از سوی این خبرگزاری تصحیح نشده است.

Mr. X

۱۳۹۳-۱۱-۱۲ ۱۲:۳۰:۰۵

آیا همچنان در توهم بسر میبرید ؟

یوسف

۱۳۹۳-۱۱-۱۲ ۱۳:۴۳:۲۸

موتور جستجوی ملی؟!.....
تنها چیزی که در کشور ما واقعا ملی بود کفش ملی بود که آن هم به خاطره ها پیوست..... الآن یک رسانه ملی داریم که میلی! عمل میکند

۱۳۹۳-۱۱-۱۲ ۱۷:۰۲:۴۶

یه ماه نشده باس بساطشو جمع کنه...
جدا از سرویس و کیفیت بحث حریم شخصی مطرحه که نیازی نیست بگم....

۱۳۹۳-۱۱-۱۲ ۱۸:۱۴:۴۵

جوک سال

غر غر

۱۳۹۳-۱۱-۱۳ ۰۱:۳۴:۰۲

۱۷۰ میلیارد تومان ! اینو داشته باشید

یا حق

۱۳۹۳-۱۱-۱۳ ۰۱:۳۶:۴۲

خیلی عصبانی هستم یه چیزی میگم واسم دردسر میشه بیخیال این ۱۷۰ هم رووش

-----------------------------------------------------------------------------

توجه: کاربر محترم؛ انتشار مطالب دیگر رسانه ها از سوی مجله اینترنتی دلگرم لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. در ضمن شما می توانید اخبار و مطالب وزین خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است از طریق ایمیل info@delgarm.com برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم منتشر گردد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه