گذرگاهي عجيب

 گذرگاهي عجيب

گذرگاه

آسيب‏شناسي شخصيت جوان، بحث بسيار پر دامنه و مهمي است که حتي از شناخت اصل سرمايه‏ي وجود که همان مدت عمر انسان در اين دنياست چيزي کم ندارد؛ به طوري که اگر قدر نعمت جواني را ندانيم و خوب از آن استفاده نکنيم، تبديل به نقمت مي‏شود. عموم انسان‏ها در هر سن و سالي که باشند هميشه در معرض آفت‏ها و آسيب‏هاي  گوناگون قرار دارند؛ اما در اين ميان ميزان آسيب‏پذيري جوان بيشتر است. دنيا گذرگاه عجيبي است و ما که ناخواسته در اين دنيا حضور پيدا کرده‏ايم، خوب است بدانيم که نه آمدن‏مان به اين جهان دست خودمان بوده است و نه رفتنمان. پيدايش ما در اين دنيا گذرگاهي  بين عدم و وجود جاودانه است. مدت عمر ما در اين دنيا براساس فلسفه‏ي آفرينش، پيمودن مسير رشد و کمال با اراده و اختيار براي رسيدن به ارتقاي روحي و سعادت هميشگي بوده است. بايد بدانيم که چگونه با عزم و اراده از اين گذرگاه سخت عبور کنيم تا پيمودن راه، پيوسته با سلامتي و سعادت‏مندي همراه باشد. در اين ميان، آگاهي ضروري است، زيرا آفت‏هاي گوناگون و تيرهاي بلا از هر سو ما را نشانه گرفته‏اند؛ البته آشنايي با اين مسائل نبايد جوان را مايوس يا دل زده کند، بلکه بايد او را با نشاط، هوشيار و بيدار نگه دارد؛ چه اينکه در اين دنياي زيبا و رنگارنگ و دل‏فريب، همه چيز به هم پيوسته و با يکديگر آميخته است. شما در جايگاه يک جوان، در حقيقت مشغول تجارت و دادو ستد در اين دنيا هستيد؛ بنابراين چه خوب است مواظب آنچه مي‏دهيد و مي‏گيريد باشيد؛ ببينيد در آخر کار چه به دست مي‏آوريد و چه چيزي از دست مي‏دهيد! سود مي‏کنيد يا زيان مي‏ببينيد؟ توجه داشته باشيد که در مقابل جواني‏اي که مي‏‏دهيد، چه مي‏گيريد.

بلاها و گرفتاري‏ها در زندگي براي آزمايش و رشد و تعالي انسان است؛ چه اين که اگر انسان در خود آمادگي لازم براي دست و پنجه نرم کردن و مقابله با سختي‏ها و استقامت و تحمل در برابر آنها را به وجود آورد، در زندگي، سرافراز و پيروز و سعادتمند خواهد گشت و سختي‏ها و دشواري‏ها براي او نردبان ترقي و تکامل  و موجب تعالي روحي وي خواهند شد؛

مهم‏ترين دوران زندگي

جواني، درخشان‏ترين دوران زندگي هر انساني است؛ در عين حال اين دوران آفت‏هاي خاص خودش را دارد که بسيار هم ويران‏گر است و بازتاب و آثارش بسيار گسترده‏تر و شکننده‏تر از دوره‏هاي بعدي است؛ بنابراين جوان بايد اين مسئله و ديگر رخدادهاي پيراموني آن را خوب بشناسد. اميرمومنان علي (ع) خطاب به جوان، تعبيرهاي مهم و ظريفي دارند که بسيار با اهميت است. حضرت در نامه‏ي 31نهج‏البلاغه دوره‏ي جواني و موقعيت جوان را با سه جمله توصيف مي‏فرمايند:  1- در تيررس حوادث و گرفتاري‏ها هستي؛ 2- هدف بيماري‏ها و امراض گوناگون واقع مي‏شوي؛ 3- در معرض آسيب‏ها و آماج بلاها قرار مي گيري. به بياني، هر سه تعبير مي‏خواهد موقعيت جوان را نسبت به اين آفت‏ها و آسيب‏ها- که براي هر کسي ممکن است پديد آيد- روشن سازد و او را به فکر وا دارد تا با چاره انديشي و ژرف‏نگري خود با مسائل و رويدادهاي زندگي، عادي و سطحي برخورد نکند.

رهايي

پرهيز از بي‏توجهي

انسان در زندگي نبايد بي‏خيال و در برابر  محيط اطراف خود بي‏توجه باشد؛ بايد روي کارها و انتخاب‏ها و تصميم‏هايش خوب بينديشد و با مسائل، عادي برخورد نکند و از اين مسئله که همواره شخصيت او در زندگي در معرض تهديدها و آسيب‏هاي گوناگون قرار دارد، غافل نباشد، زيرا در اين صورت آفت‏ها او را احاطه خواهند کرد و با در هم شکستن او، زمينه‏ي سقوطش را نزديک مي‏کنند.

سلامتي  روان

 طبيب روح، توصيه‏هايي براي پيش‏گيري و جلوگيري از آسيب‏هاي رواني دارد که اگر آنها را مراعات کنيم، از نظر روحي و رواني سالم و متعادل خواهيم بود. آنها سفارش کرده‏اند در مکان‏ها و فضاهاي آلوده‏ي صوتي و تصويري و جاهايي که به ميکروب گناه آغشته است، رفت و آمد نکنيم و با افراد آلوده دامن، همنشيني نکنيم. سفارش کرده‏‏اند زبان‏مان به ناسزا، غيبت و دروغ آلوده نشود. چشمان‏مان به نظر بازي و نگاه به نامحرم و حرام نيالايد. گوش‏مان به صداي حرام عادت نکند. دستمان به طرف ناپاکي‏ها دراز نشود. شکم‏‏مان به لقمه حرام آلوده نشود و ...

زندگي و موانع

زندگي مانند ميداني است که درون و پيرامون آن پر از مين‏هاي کوچک و بزرگ است، عبور از اين ميدان مين، آداب و مقررات خاص خود را دارد که بايد آنها را ياد گرفت. هر کس اين مقررات را رعايت نکند خواه ناخواه با اين مين‏ها برخورد مي‏کند و طبيعتاً، بخشي از وجودش آسيب مي‏بيند. بنابراين ضمن آن که بايد تقوا پيشه کرد و احتياط  نمود، بايد نوع مين‏ها را شناسايي کرد و ابزار و وسايلي که باعث خنثي شدن مين‏ها مي‏شود با خود برداشت و با آگاهي کامل و درست، گام برداشت تا باعث نابودي خود و ديگران نشويم.

مقابله با نفس

دشمن کجاست؟

محيط زندگي پر از خطر است و دشمن در همه جا ايستاده و از همه جا حمله‏ور مي‏شود: بايد دشمن را شناخت و با عزمي راسخ به مقابله و مبارزه با آن پرداخت و با احتياط در زندگي گام برداشت تا با آگاهي و تفکر و تدبير و به کارگيري درست ابزار و وسايل بتوانيم معبري براي عبور باز کنيم و از بين مين‏هايي که پيرامون‏مان کار گذاشته‏اند به سلامتي عبور کنيم و از آفات دشمن در امان بمانيم. اين‏جاست که بايد کاملاً تمرکز نماييم و حواس‏مان را جمع کنيم؛ چه اينکه دشمن ما سرسخت و قسم خورده است و آگاهانه درصدد حمله به ماست و هر روز با ما سرو کار دارد و ما را در مورد هدف قرار مي‏دهد؛ به نحوي که او ما را مي‏بيند و ما او را نمي‏بينيم. دشمنان شما به دو دسته‏ي بزرگ تقسيم مي‏شوند: داخلي و خارجي؛ دشمن داخلي، نفس‏اماره‏ي شماست که هميشه آماده است شما را به بدي امر کند و حتي دشمن خارجي هم به کمک آن نفوذ پيدا مي‏کند.

جواني دوره‏ي سخت و در عين حال شيريني است سعي کنيد اين دوره را با تلاش به سرانجام برسانيد و اجازه ندهيد اين شيريني به کامتان  تلخ شود.

 

شاهد جوان

تنظيم براي تبيان: کهتري

 

مقالات مرتبط

ممنوعيت براي هميشه

قدم زدن در روزگار نوجواني

خود را بغير از بهشت نفروشيد

مطمئن باش قابل کنترله

پشت مانيتور ، عاشق نشويد!

حتي نزديک نشويد

سبز ترين فصل زندگي

قدر خودتون رو بدونيد

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه