یک جای دنج برای چسباندن چاقو در آشپزخانه

خودتان بسازید: نه تنها این صفحه‌های آهن‌ربایی باعث استفاده بیش‌تر از فضای عمودی می‌شوند و دسترسی به ابزار آشپزخانه را ساده‌تر و راحت‌تر می‌كنند و با یك چرخش ساده می‌توان آن‌ها را از صفحه جدا كرد، بلكه یك عنصر بصری به فضا اضافه می‌کند كه بسیار جذاب و زیبا است. 
بنابراین با چیدانه همراه باشید...

اخیرا یكی از این صفحه‌های آهن‌ربایی برای نگهداری از چاقوهای آشپزخانه خود را با استفاده از یك صفحه چوبی ساخته شده‌است و اكنون می‎خواهیم چگونگی ساخت چنین وسیله كاربردی را به شما نشان دهیم تا شما هم بتوانید آن را در آشپزخانه خود بسازید.
 

لطفا به یاد داشته باشید: اگرچه صفحه‌های آهن‌ربایی برای نگهداری از چاقوها عنصر زیبایی در دكور آشپزخانه هستند، اما در مورد آن‌ها ایمنی حرف اول را می‌زند. به یاد داشته باشید كه هنگام نشان دادن این صفحه‌ها به دیگران به آن‌ها هشدارهای ایمنی لازم را بدهید چراكه چاقوها و ابزار دیگر در مقابل آن‌ها قرار دارند. هم‌چنین این صفحه‌ها را در جایی نصب كنید كه دور از دسترس كودكان و حیوانات خانگی باشد.
 

وسایل مورد نیاز

·        تخته چوبی، ۳۸ سانتی‌متر در ۹ سانتی‌متر.

·        كاغذ سنباده.

·        متر نواری.

·        گیره‌های رومیزی، اختیاری.

·        دریل پرقدرت.

·        مته سرگرد ۵/۲ سانتی‌متری.

·        آهن‌ربای سرامیكی گرد ۵/۲ سانتی‌متری، ۵۴ عدد.

·        چسب ژلاتینی.

·        مته دریل، ۳۲/۵.

·        پیچ‌های دیواری ۵/۶ سانتی‌متری، ۲ عدد.

 

كار را با اندازه‌گیری تخته چوبی و بریدن آن طبق اندازه‌ دلخواه شروع كنید. این كار را باید ��تما بر اساس فضایی كه قرار است آن را نصب كنید انجام دهید. ما فضای خالی‌ای بر روی یكی از دیوارهای آشپزخانه خود داشتیم كه یك تخته چوبی ۳۸ سانتی‌متری بسیار مناسب این فضا بود. ما هم از همین اندازه برای بریدن تخته چوبی استفاده كردیم.
نكته: اكثر چوب‌فروشی‌ها و نجاری‌ها چوب شما را بدون دریافت هیچ هزینه اضافی به اندازه دلخواه شما برش می‌دهند.

برای ایجاد سطح صیقلی و صاف تخته چوبی را تمیز كرده و سپس سنباده بكشید. ما به دنبال یك حس و حال روستیك بوده‌ایم، به همین دلیل به‌گونه‌ای آن را سنباده كشیدیم كه سطح آن كمی زبر و خشن باشد. اگر شما به سطوح مدرن علاقه دارید، در این مرحله باید به سطح چوب لاك‌الكل و آستری بزنید. تصمیم بگیرید كه قرار است كدام طرف چوب سطحی باشد كه چاقوها روی آن قرار بگیرند، سپس آن را پشت و رو كنید تا دریل‌كاری و اضافه كردن آهن‌رباهای سرامیكی را بر روی طرف دیگر آن انجام دهید.
 

۵/۲ سانتی‌متر از هر دو سمت سطح چوب را خالی بگذارید تا بتوانید در این نقاط تخته را به دیوار پیچ كنید، سپس دو خط مستقیم را كه از هم ۶ سانتی‌متر فاصله دارند را در امتداد طول چوب بكشید؛ این دو خط ردیف‌هایی هستند كه آهن‌رباها در آن‌ها قرار می‌گیرند. بر روی هر كدام از خط‌ها ۹ نقطه كه از هم ۵/۳ سانتی‌متر فاصله دارند مشخص كنید تا نقاط دریل‌كاری و نقاطی كه قرار است آهن‌رباها در آن‌جا قرار بگیرند مشخص شود (هدف از این كار این است كه دو خط مركزی كه هر كدام دارای ۹ حفره هستند و ۵/۳ سانتی‌متر از هم فاصله دارند ایجاد شود).
برای كار گذاشتن آهن‌رباها در قسمت پشت تخته چوبی، از یك مته‌ سرگرد استفاده كنید. این نوع مته‌ها دارای سرهای گرد مستحكمی هستند كه به راحتی بر روی چوب حركت می‌كنند و كنترل عمق حفره‌های ایجاد شده با آن‌ها راحت است. این مته‌ها در همه ابزارفروشی‌ها موجود هستند و قیمت زیادی هم ندارند.
 

عمق حفره‌هایی كه می‌خواهید ایجاد كنید را دائما چك كنید تا در نهایت بتوانید حفره‌هایی بر روی سطح چوب ایجاد كنید كه آهن‌رباها به خوبی درون آن قرار بگیرند. برای این‌كه این آهن‌رباها به خوبی درون حفره‌ها جای بگیرند، باید آن‌قدر دریل كنید تا عمق حفره به سطح دیگر برسد. البته باید این كار را بدون آسیب زدن به سطح بیرونی چوبی انجام دهید. هنگام این كار نهایت دقت را به خرج دهید.

نكته: به جای این‌كه با چشم خود عمقی كه قرار است حفره‌ها داشته باشند را چك كنید و هم‌چنین برای جلوگیری از كامل سوراخ شدن چوب، یك تكه چسب برق رنگی متناسب با عمقی كه قرار است دریل كنید را دور مته بپیچید تا بدانید هنگام دریل كردن باید تا كجا پیش روید.
 

از گیره‌های رومیزی برای نگه داشتن تخته چوبی در یك نقطه مشخص استفاده كنید. استفاده از گیره كنترل كلی کارها را بهتر و سریع‌تر پیش می‌برد. ما هر ۱۸ نقطه علامت‌گذاری شده (دو ردیف ۹ تایی) را تا نزدیك‌ترین جای ممكن با سطح بیرونی چوب دریل كردیم. این حفره‌ها دارای عمق ۵ میلی‌متر بودند.
 

سپس، در هر طرف سطح چوب دو نقطه مركزی را مشخص كنید و آن‌ها را با دریل سوراخ كنید تا بتوانید با استفاده از این سوراخ‌ها تخته را به دیوار نصب كنید.

برای این‌كه قدرت آهن‌رباها بیش‌تر شود، سه آهن‌ربای سرامیكی گرد ۵/۲ سانتی‌متری را روی هم قرار دهید (دو یا تعداد بیش‌تری آهن‌ربا وقتی در كنار هم قرار می‌گیرند قدرتی برابر با یك آهن‌ربا به اندازه مجموعه آن‌ها خواهند داشت). سپس این آهن‌رباهای كنار هم قرار گرفته را به مقدار اندكی چسپ ژلاتینی آغشته كنید و بعد آن‌ها را به دقت درون هر ۱۸ حفره قرار دهید. استفاده از چسب، خیال شما را از استحكام آهن‌رباها راحت می‌كند. خوبی این چسب‌ها این است كه قدرت بسیار زیادی دارند و در عین حال به سرعت خشك می‌شوند. برای این ۱۸ حفره ما از ۵۴ عدد آهن‌ربای سرامیكی گرد استفاده كردیم، كه شاید به نظر شما تعداد زیادی باشد اما این آهن‌رباها در بسته‌های ۶ تایی به فروش می‌رسند و قیمت بسیار اندكی دارند و هزینه نهایی شما اصلا زیاد نخواهد شد.
 

از پیچ‌های دیواری ۵/۶ سانتی‌متری استفاده كنید، و صفحه آهن‌ربایی را بر روی قسمت مورد نظر از دیوار پیچ كنید. اكنون زمان آن رسیده است كه چاقوهای دوست‌داشتنی خود را به نمایش بگذارید.
 

ما از تعدادی از چاقوهایی استفاده كردیم كه به طور روزانه از آن‌ها استفاده می‌كنیم و برای كامل كردن ظاهر روستیك تعداد دیگری از چاقوهایی كه كم‌تر از آن استفاده می‌كنیم را در كنار آن‌ها قرار دادیم. اكنون این چاقوها به زیبایی در كنار هم قرار گرفته‌اند و ظاهر بسیار زیبایی پیدا كرده‌اند.
سعی كنید از چاقوهایی با شكل، رنگ، و طراحی متفاوت استفاده كنید تا ظاهر كلی صفحه آهن‌ربایی شما متنوع و جذاب شود. هم‌چنین این كار باعث می‌شود تمام چاقوهای مورد نیاز شما در كم‌تر از چند ثانیه در اختیار شما قرار گیرد.

بانوان هنرمند ایرانی تکنیک‌های دیگر خود را در کافه چیدانه به اشتراک بگذارند...

منبع: ehow | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه